Πάρτι τίτλου – “Πάτησε” τον Ολυμπιακό και προβάρει το στέμμα ο ΠΑΟΚ!

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 3-1 τελικό σκορ – Νίκη τίτλου για τον «δικέφαλο του Βορρά»

Μια εξαιρετική εμφάνιση για τον ΠΑΟΚ επιβλήθηκε 3-1 του Ολυμπιακού, εκτόξευσε τη διαφορά στο +9 και πλέον έχει ολοκάθαρο πεδίο για το πρώτο του πρωτάθλημα μετά από 34 χρόνια.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να επικρατήσει των Πειραιωτών σε ένα από τα ποιο “μονόπλευρα” ντέρμπι που έχουμε δει στο κυνήγι του τίτλου. Ο ΠΑΟΚ πήρε εύκολα το παιχνίδι χτυπώντας την αχίλλειο φτέρνα του Ολυμπιακού… την άμυνα.

Ιδανικό ξεκίνημα, με το πιο γρήγορο γκολ του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα, ο «δικέφαλος του βορρά» έβαλε φωτιά στην Τούμπα, με τον αρχηγό του, να του δίνει προβάδισμα στο 3ο μόλις λεπτό.

Στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου ένα γκολ του Βιεϊρίνια δίνει «ανάσα» στον ΠΑΟΚ. Στο 20ο λεπτό η ίδια σκηνή επανελαμβάνεται αυτή τη φορά με πρωταγωνιστή τον Μπίσεσβαρ και 2-0 το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι ο ΠΑΟΚ στην επίθεση με τον Ακπόμ να σημειώνει το 3ο γκολ.  Λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, ωστόσο, ο Ολυμπιακός σημείωσε το 1ο του γκολ με τον Ποντένσε.

Η ατμόσφαιρα που είχαν δημιούργησει οι Θεσσαλονικείς ήταν μαγευτική.

Φωτο: onsports.gr