Ο Σβιντέρσκι λύτρωσε τον ΠΑΟΚ στο φινάλε

Νίκη-θρίλερ για τον ΠΑΟΚ. Mε γκολ στο 87′ νίκησε τον μαχητικό ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα επικρατώντας με 2-1. To σκορ διαμόρφωσε ο Σβιντέρσκι όπου εκμεταλλεύτηκε ασθενή απόκρουση του Βελλίδη και με κοντινή προβολή χάρισε την νίκη στον ΠΑΟΚ, λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ο “Δικέφαλος του βορρά”, είχε καθολική υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο.

ο Ακπομ ανατράπηκε εντός περιοχής, ο Φωτιάδης έδειξε την άσπρη βούλα κι ο Πέλκας (38’) άφησε «άγαλμα» τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ Γιάννινα διαμορφώνοντας το σκορ στο 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο και κόντρα στη ροή του αγώνα, ο ΠΑΣ Γιάννινα έφερε το ματς στα ίσα με τον Μάνο να παγώνει την Τούμπα στο 52’. Στο 76’ λεπτό ο Τσούμπα Άκπομ χάνει πέναλτι αφού απέκρουσε ο Βελλίδης σε παράβαση που κέρδισε ο ίδιος από μαρκάρισμα του Λίλα εντός περιοχής.

Τελικά, ήρθε ο νεοαποκτηθείς Σβιντέρσκι σκοράροντας στο 87’, ανακουφίζοντας, συμπαίκτες, προπονητή κι εξέδρα!