![«Ευχαριστώ που με κάνατε Ελληνίδα…»](https://www.paron.gr/wp-content/uploads/2019/01/pavlop_psar.jpg)
«Ευχαριστώ που με κάνατε Ελληνίδα…»
Με την απόδοση της ελληνικής ιθαγένειας τίμησε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος τους τρεις ηρωικούς αλλοδαπούς ψαράδες που έσωσαν δεκάδες συμπολίτες μας στην καταστροφική πυρκαγιά στο Μάτι.
Ήταν, μάλιστα, πάρα πολύ συγκινητική η στιγμή κατά την οποία ένα κοριτσάκι, κόρη ενός από τους τρεις ψαράδες, πλησίασε τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας και του είπε: «Σας ευχαριστώ που με κάνατε Ελληνίδα»…
Εκεί ήταν και ο δήμαρχος Ραφήνας – Πικερμίου Ευάγγελος Μπουρνούς, ο οποίος μετά το τέλος της τελετής είπε στον Πρόεδρο ότι σε όποιο μαγαζί πάνε να φάνε ή να πιουν καφέ οι τρεις ηρωικοί ψαράδες (οι δύο είναι Αιγύπτιοι και ο τρίτος Αλβανός) δεν τους αφήνουν να πληρώσουν.