![Πάμε για το χρυσό…](https://www.paron.gr/wp-content/uploads/2018/09/money-256312_960_720.jpg)
Πάμε για το χρυσό…
Με τέτοια ρεκόρ, πάντως, πήραμε το… πρωτάθλημα στις χώρες με τους πιο υψηλούς φόρους.
Στην καταμέτρηση που έγινε στο γήπεδο του ΟΟΣΑ η πρώτη θέση κατακυρώθηκε στην Ελλάδα.
Ο μέσος συντελεστής φόρου επιχειρήσεων στις χώρες του ΟΟΣΑ είναι 23,9% από 32,5% που ήταν το 2000. Η Ελλάδα είναι εκτός των χωρών αυτών, με συντελεστή 29%. Κάνει παρέα με την Τσεχία, τη Λετονία, την Ιρλανδία και τη Σλοβενία αλλά και με την Τουρκία και το Μεξικό.
Κατά τα άλλα, πετύχαμε καθαρή έξοδο από τα Μνημόνια…