Έτοιμη για… σεντόνι η ΑΕΚ

Το «κιτρινόμαυρο» πάρτι στην Ευρώπη συνεχίζεται. Η ΑΕΚ νίκησε 2-1 τη Σέλτικ στη ρεβάνς στο ΟΑΚΑ και εξασφάλισε την πρόκριση στα play off του Champions League. Tο πρώτο ματς είχε λήξει ισόπαλο 1-1. Ο Γκάλο στο 6΄ και ο Λιβάγια στο 50΄ πέτυχαν τα γκολ της Ενωσης που παρέμεινε αήττητη για 12ο διαδοχικό ευρωπαϊκό ματς.

H ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, ο οποίος έδωσε τη δυνατότητα στον Αλμπάνη να κάνει το ντεμπούτο του, ίδρωσε στο 2ο ημίχρονο αλλά τελικά λύγισε την κατά πόλυ περισσότερο έτοιμη ομάδα της Σέλτικ και πήρε το εισιτήριο για τα play-off!

Tην επόμενη Τετάρτη (22/7) αντιμετωπίζει τη Βιντεότον στην Ουγγαρία στο πρώτο ματς των play off.

Με τον Γαλανόπουλο εκτός λόγω της άδικης αποβολής του στη Σκωτία, τον Λόπες να μην παίζει καν στη ρεβάνς, τον Μπογέ και τον Τσιγκρίνσκι να απουσιάζουν και από τα δύο ματς, τον Μάνταλο να παίζει μόνο ένα 20λεπτο… η ΑΕΚ ξεπέρασε όλα τα προβλήματα και άνοιξε τα φτερά της για τους ομίλους στην μόλις 2η επίση εμφάνισή της στις “μεγάλες” ευρωπαϊκές διοργανώσεις έπειτα από πολύχρονη απουσία της!

Το γκολ της πρωταθλήτριας Σκωτίας πέτυχε ο Σινκλέρ στο 79΄.

Φωτο: ΑΕΚ FC