Έκανε το μπρέικ με το… καλημέρα ο Ολυμπιακός, 75-65 τον Παναθηναϊκό!

Ψυχή, υποδειγματική τακτική και ομαδικότητα έσπασε έδρα και αήττητο (75-65)! Αβαντάζ ψυχολογίας για τίτλο από τους Πειραιώτες!

Ο Ολυμπιακός έκανε μπρέικ με το… καλημέρα στο ΟΑΚΑ και πήρε το πλεονέκτημα για τη σειρά των τελικών της Basket League. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν σκληρή άμυνα, είχαν πολλές λύσεις στην επίθεση και σταμάτησαν το αήττητο σερί του Παναθηναϊκού στο 31-0.

Το πλάνο του Γιάννη Σφαιρόπουλου βγήκε στο 100%, με τον Ολυμπιακό να φεύγει ως νικητής από το ΟΑΚΑ και το «τριφύλλι» να ψάχνει πλέον με τη σειρά του μπρέικ στο ΣΕΦ (την Πέμπτη το Game 2 της σειράς). Οι «πράσινοι» μετά το πρώτο καλό δεκάλεπτο δεν είχαν τόσες επιθετικές λύσεις, είδαν τους Καλάθη – Γκιστ να μην… τραβούν, σύμφωνα με τα συνηθισμένα στάνταρντς τους και γνώρισαν την πρώτη ήττα στο ελληνικό πρωτάθλημα για φέτος.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Παπανικολάου (14π., 4ρ., 4ασ.), με τον Βαγγέλη Μάντζαρη (11π.) να βάζει το σουτ του αγώνα στο 37′. Διψήφιοι για τον Ολυμπιακό ήταν και οι Μπράιαν Ρόμπερτς (12π.) – Ιωάννης Παπαπέτρου (10π.). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μάικ Τζέιμς (23π.), Κρις Σίνγκλετον (18π., 10ρ.).

Οι πρώτοι πόντοι των τελικών ήρθαν από τον Μπράιαν Ρόμπερτς, ο οποίος μπήκε… ζεστός στο ΟΑΚΑ (7π. δικοί του για το 4-9 του 3′). Όμως, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ήταν θετικός, έπαιζε άμυνες ακόμα και στον Νίκολα Μιλουτίνοφ, ευστόχησε και σε ένα τρίποντο και οι «πράσινοι» πήγαν το μομέντουμ και εν συνεχεία το προβάδισμα, δια χειρός Μάικ Τζέιμς (15-13 στο 6′), παρά τις 8/8 «ερυθρόλευκες» βολές του ξεκινήματος.

Μάλιστα, με έμμεσο τετράποντο ο Τζέιμς έγινε διψήφιος (11π.), «έγραψε» το 19-16 και έβαλε… φωτιά στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Το δεκάλεπτο «έκλεισε» με τη διαφορά στο +7 (26-19), αφού η τρίποντη προσπάθεια του Κάιλ Ουίλτζερ δεν βρήκε στόχο. Βέβαια, ο πονοκέφαλος του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν τα 3φ. του Γιώργου Πρίντεζη στο 10′.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν πιο νευρικές και ο Κρις Σίνγκλετον με το πρώτο καλάθι του δεκαλέπτου έβαλε τον Παναθηναϊκό Superfoods για πρώτη φορά στο +10 (29-19 στο 12′). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, αντέδρασαν άμεσα. Ένα 5-0 από τους Ιωάννη Παπαπέτρου – Βαγγέλη Μάντζαρη μάζεψε τη διαφορά για τον Ολυμπιακό (29-24 στο 14′), σε ένα σημείο που ο Τσάβι Πασκουάλ ήταν έξαλλος με ορισμένες διαιτητικές αποφάσεις και δέχθηκε τεχνική ποινή.

Ο Ολυμπιακός ήταν πιο συγκεντρωμένος και με το επιμέρους σκορ να φτάνει το 1-14 πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (30-33 στο 19′). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 32-35 και την άμυνα των παικτών του Σφαιρόπουλου να έχει κρατήσει τους γηπεδούχους μόλις στους 6π. σε όλη τη δεύτερη περίοδο. Να σημειώσουμε πως οι γηπεδούχοι άρχισαν το ματς με 4/7 3π. και στη συνέχεια είχαν 0/8 έξω από τη γραμμή των 6,75μ. Από την άλλη, οι Πειραιώτες κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (13-20ρ.), βρήκαν σκορ από Ρόμπερτς (9π.) – Παπαπέτρου (7π.) και πήγαν στα αποδυτήρια με το «πάνω χέρι». Στο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν γνωστά τα παράπονά τους, για τις αποφάσεις των διαιτητών Παναγιώτου, Διαμαντή.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Σφαιρόπουλου συνέχισαν «ζεστοί» για έφτασαν για πρώτη φορά στο +7 (32-39 στο 21′). Ο Σίνγκλετον έδωσε σκορ και «απαντήσεις» για τον Παναθηναϊκό, αλλά ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει επιθετικό πλουραλισμό (40-47 στο 26′). Ο Αντετοκούνμπο «έβγαλε» σερί άμυνες και οι «πράσινοι»… ροκάνισαν την απόσταση (45-47 στο 27′), με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε «θρίλερ» (49-52 στο 30′).

«Κλειδί» των Πειραιωτών ήταν ο Κώστας Παπανικολάου, που στο τέλος της τρίτης περιόδου είχε 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν ισόπαλο για τις δύο διεκδικήτριες του τίτλου (17-17).

Ο Κέι Σι Ρίβερς ήταν εκτός παιχνιδιού (0/4 προσπάθειες) και ένα 5-0 του Γιάνις Στρέλνιεκς «έγραψε» το μεγαλύτερο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα της βραδιάς (49-57 στο 32′), με τον Πασκουάλ να… ανακατεύει την τράπουλα και να περνάει στο παρκέ τους Ίαν Βουγιούκα – Νίκο Παππά. Το 5ο ομαδικό φάουλ του Ολυμπιακού στο τελευταίο δεκάλεπτο σε 03:06 παιχνιδιού έδωσε στους «πράσινους» την ευκαιρία να βρουν σκορ από τη γραμμή των βολών.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν συγκεντρωμένοι και είχαν θέση οδηγού στο ματς (59-63, 5′ πριν από το τέλος), παρά το μεγάλο παιχνίδι του Σίνγκλετον (18π. και 9ρ. στο 35′). Τζέιμς, Θανάσης και Γκιστ ήταν τα τελευταία χαρτιά του Πασκουάλ, σε ένα σημείο που ο Ολυμπιακός κυριαρχούσε πλήρως (59-68 στο 36:10), με τον Μπόγρη να τα δίνει όλα σε κάθε φάση και τον Παπανικολάου να είναι… παντού. Το τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη, 02:52 πριν από την λήξη, ήταν η… μαχαιριά (60-71), με τον Ολυμπιακό να «αγκαλιάζει» τη νίκη και να φτάνει τελικά σε αυτή (65-75).

Τα Δεκάλεπτα: 26-19, 32-35, 49-52, 65-75.