Εφιαλτική ήταν η εβδομάδα για τις τέσσερις ελληνικές ομάδες που αγωνίζονται σε Euroleague και Eurocup

Η Ζαλγκίρις έπαιξε σκληρή και πιεστική άμυνα αλά Ολυμπιακός, βγάζοντας εκτός ρυθμού τους Πειραιώτες, οι οποίοι ήταν τραγικοί στην επίθεση, σπάζοντας τα καλάθια από την περιφέρεια (20% στα 3ποντα [5/25], 37% στα 2ποντα [11/29]), με τους Λιθουανούς από την άλλη να κάνουν θραύση μέσα στη ρακέτα (54% στα 2ποντα [24/44], 33% στα 3ποντα [2/6]).

Ο Παναθηναϊκός για 36 λεπτά ήταν ανταγωνιστικός και πάλεψε στα ίσια κόντρα στη Λοκομοτίβ Κουμπάν, όμως τα τρίποντα των Ντρέιπερ και Ντιλέινι «εκτέλεσαν» κάθε ελπίδα νίκης, με τη «Λόκο» να πανηγυρίζει τη νίκη με 76-67 για την 4η αγωνιστική του Top 16.

Ο ελλιπής ΠΑΟΚ, λόγω της σημαντικής απουσίας του Σοφοκλή Σχορτσανίτη, φαίνεται πως έμεινε στους συνεχόμενους θριάμβους επί των Λιμόζ και ΑΕΚ, με τον γερμανικό κίνδυνο ωστόσο να αποδεικνύεται μεγαλύτερος και την Όλντενμπουργκ να περνά άνετα από την Πυλαία με 81-68 για το Eurocup.

Ο μαχητικός Άρης από το ισόπαλο 58-58 στο τέλος της 3ης περιόδου, κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο στο Βερολίνο και ηττήθηκε από την Άλμπα (82-67), με το -15 να αποτελεί… τροχοπέδη στη μάχη της πρόκρισης.