Σούπερ Ολυμπιακός, πάλεψε ο ΠΑΟ

Πλήρης επικράτηση του Ολυμπιακού, ο οποίος έπαιξε πολύ καλή άμυνα σ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο Σφαιρόπουλος πήρε μεγάλες βοήθειες απ’ όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε. Ο Παναθηναϊκός δεν άντεξε στην Κωνσταντινούπολη, γνωρίζοντας την ήττα από τη Φενέρμπαχτσε (82-75), για να ξεκινήσει με το… αριστερό το Top-16 της Euroleague.

Η έλλειψη δυνάμεων και λύσεων στο τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε το μεγαλύτερο πρόβλημα του Παναθηναϊκού στην πρεμιέρα του Top-16 της Euroleague. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ξεκίνησε με απογοητευτικό τρόπο το παιχνίδι απέναντι στη Φενέρμπαχτσε (14-0 στο 4′), αλλά στη διάρκεια της αναμέτρησης βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και να προηγηθεί (56-58 στο 28′), αν και στερήθηκε των υπηρεσιών του Δημήτρη Διαμαντίδη στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» αποχώρησε από το παρκέ στη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου και δεν ξαναπέρασε στον αγώνα, με το ιατρικό δελτίο να κάνει λόγο για ενοχλήσεις (ένιωσε ένα τσίμπημα) στον προσαγωγό.